24: Redemption (2008) » Crew


List of people involved in the production of 24: Redemption (list of 24: Redemption crew members).

Do you like 24: Redemption?

798 views


Director

Writer

Joel Surnow

Robert Cochran

Producer

co-executive producer

executive producer

Juan Carlos Coto
co-executive producer

Manny Coto
executive producer

executive producer

Paul Gadd
producer

co-executive producer

executive producer

executive producer

Joseph A. Hodges
co-producer

Genevieve Hofmeyr
producer: South Africa

Evan Katz
executive producer

Michael Klick
producer

Stephen Kronish
co-executive producer

executive producer

Brad Turner
co-executive producer

Original Music

Sean Callery
-

Cinematographer

Rodney Charters

Editor

Scott Powell
-

Casting Director

Peggy Kennedy
-

Debi Manwiller
-

Production Designer

Henry Du Rand

Joseph A. Hodges

Art Director

Caroline Foellmer
-

Set Decorator

Cloudia Rebar

Costume Designer

James Lapidus

Makeup Department

Raqueli Dahan
makeup artist

Audree Futterman
key hair stylist

Ruth Haney
special makeup effects artist

Anna Harasimiak
key makeup artist

Dee Mansano
key makeup artist

Michael Marcellino
key hair stylist

Sue Michael
prosthetics: South Africa Unit, key makeup artist: South Africa Unit, key hair stylist: South Africa Unit

Production Manager

Laurie Dunn
unit manager: South Africa

Amanda Howell
post-production supervisor

Thérèsa Ryan
unit production manager

Craig West
unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Nicole Treston Abranian
dga trainee

Gene Gualdi
second second assistant director: South Africa

Nick Heckstall-Smith
first assistant director

Michael Klick
director: second unit, South Africa

Rebecca Levinson
second second assistant director

Sandile Ntobele
third assistant director: South Africa

Mark Rabinowitz
second assistant director

Scott Remick
second second assistant director

Richard Rosser
first assistant director

Jacques Terblanche
third assistant director: South Africa

Art Department

Martin Bornhutter
property master: South Africa

Jane Botha
set decorator: South Africa

Maren Brown
graphic designer

Cassandra DeCuir
set decorating coordinator

Randy Gunter
property master

Louise Martin
art department coordinator

Jim O'Donnell
set designer

Philip Stone
construction coordinator

Matt Sullivan
art department assistant

Sound Department

William Dotson
sound supervisor

William Gocke
production sound mixer

Ken Kobett
re-recording mixer

Colin McFarlane
production sound mixer: South Africa Unit

Mike Olman
re-recording mixer

Todd Overton
boom operator

Brendan Whytock
boom operator: South Africa

Pembrooke Andrews
sound editor

Shawn Kennelly
foley recordist, foley mixer

Cathie Speakman
supervising adr editor

Jeffrey R. Whitcher
sound designer

Special Effects

Wesley Barnard
special effects technician

Scott Blackwell
special effects coordinator

Stan Blackwell
special effects coordinator

Tyrell Kemlo
special effects technician

Visual Effects

Olivier D. Benamou
computer graphic artist

Pierre Drolet
digital artist

Diego Galtieri
digital compositor

Rick Ramirez
visual effects: Eden FX

Matt Robken
visual effects producer

Brent A. Steinberg
visual effects artist

Stefan Bredereck
digital effects artist: EdenFX

Jon Rosenthal
digital effects artist

Stunts

Jeff Cadiente
stunt coordinator

Richard King
stunt double

Don McGovern
stunt actor

Cordell McQueen
stunt coordinator: South Africa Unit

Adam Horton
assistant stunt coordinator, fight choreographer

Dailyn Matthews
stunt performer

Jeffrey McDancer
stunts

Camera and Electrical Department

George Amos
assistant camera operator: South Africa Unit

Justin Brokensha
assistant camera operator: South Africa Unit

Malcolm Bryce
gaffer

Greg Cameron
key grip: South Africa Unit

Jeffrey A. Cook
electrician

Bruce DeAragon
assistant camera operator

Greg Gayne
still photographer

Jay Herron
camera operator

Peter Hutchison
camera operator

Keith H. Moore
assistant camera

Jonathan Sharpe
first assistant camera: "a" camera

Wayne Shields
gaffer: South Africa Unit

Guy Skinner
camera operator

Michael Snyman
camera operator: South Africa Unit

David St. Onge
gaffer

Anthony Vietro
key grip

Tim Whittet
playback operator

Casting Department

Anna Feyder
casting: South Africa Unit

J.P. Van Der Merwe
extras casting

Costume and Wardrobe Department

Monica Haynes-Nino
costumer

Reza Levy
costume designer: South Africa Unit

Claudia Littlefield
costume supervisor: South Africa Unit

Jean Rosone
costume supervisor

Editorial Department

Jessica Bupp
post-production coordinator

Larry Field
final colorist

Sandra Grubb
assistant editor

Joe Lindquist
post-production assistant

Music Department

Jeff Charbonneau
music editor

Larold Rebhun
music mixer

Transportation Department

Laurie Dunn
transport manager: South Africa Unit

Danielle Fredrickson
transportation dispatcher

Hal Lary
transportation coordinator

Other Crew

Geoff Aull
script coordinator

Kimberley Barnhart
production coordinator

Drew Bryden
production assistant

Robert Cochran
executive consultant

Tristan Daoussis
assistant location manager

Matt Dargert
production assistant

Alexandria D'Arienzo
assistant to producers

Adam DaSilva
assistant to producers

Teodore Dell'Amico
assistant to producers

Baptiste Derivel
assistant production coordinator

Clay Dodder
assistant location manager

Chris Engelbrecht
production assistant: South Africa Unit

Alexandra Gaines
production assistant

Mariana Galvez
unit publicist

Stanley Glass
special technical advisor

Chris Hanson
medical technical advisor

Andrew Hare
assistant location manager: South Africa Unit

Vanessa Joan Haupt
production coordinator: South Africa Unit

Calvin Hayward
production coordinator: South Africa Unit

Holly Lin Henderson
production assistant

John Holloway
armorer

Tim Kilshaw
armorer

George Kitson
production assistant

Gail Mannion
production accountant: South Africa Unit

Mbonisi Maxwell Maphongwana
production assistant: South Africa Unit

Mark Marcom
computer graphic supervisor

Shauna McGarry
script coordinator

Tristan Mejia
first assistant accountant

script supervisor

Steve M. Miliotti
craft service, key craft service

Lynette Mitchelle
production assistant: South Africa Unit

Michael Neipris
marine coordinator

Morten Nielsen
location manager: South Africa Unit

Christina Northrup
assistant to producers

Tony Pacheco
production accountant

David Park
key assistant location manager

Larry Pearson
location manager

John Poladian
assistant production coordinator

Christy Powers
set nurse

Patrick Priest
production assistant

Kim Reynolds
assistant to producers

Jim Sharp
production secretary

Matthew J.D. Smith
production assistant: South Africa Unit

Joel Surnow
executive consultant

Johan Van Der Walt
location scout: South Africa Unit

Brian Wentzel
armorer

Chris Liang
second assistant accountant

Imagine Television
-

Teakwood Lane Productions
-

Real Time Productions
-

20th Century Fox Television
-

Fox Network

20th Century Fox Home Entertainment

FS Film Oy

Gativideo

Premiere

RTL Entertainment

Eden FX

Stargate Digital

ChapmanLeonard Studio Equipment
camera dollies

Cinelease
lighting and grip equipment supplied by

FotoKem Laboratory
film processing

Level 3 Post
video post-production services

Panavision
camera equipment supplied by

Universal Studios Sound Facilities
post-production sound services

Varèse Sarabande
soundtrack

Wilshire Editorial
sound post-production

Who's Dated Who? content is contributed and edited by our readers. You are most welcome to update, correct or add information to this page. Update Information
24: Redemption

Main Details

Other Details

Media

Publicity

Community


Top Contributors Today

Register Here to contribute to FamousFix. Login »